Ochotnicza Straż Pożarna w Sorbinie

Do Ochotniczej Straży Pożarnej w Sorbinie należy 40 druhów. Działają też drużyny młodzieżowe chłopców i dziewcząt na gminne i powiatowe zawody sportowo- pożarnicze. Jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego.
Samochody, którymi dysponuje jednostka dysponuje to:
1) GBA (Gaśniczy Bojowy Autopompa) Star 244, zbiornik 2500 litrów, posiadającym agregat pianotwórczy,
2) FSC Żuk A 15 C

OSP Sorbin bierze czynny udział w akcjach ratowniczo- gaśniczych, w których zagrożone jest życie i mienie osób zarówno własnej miejscowości jak i osób z terenu gminy Bliżyn. W 2002 roku członkowie OSP brali udział w usuwaniu skutków powodzi oraz katastrofy ekologicznej na terenie zakładu "Polifarb" w Bliżynie, gdzie łącznie przepracowali ponad 700 godzin. Oprócz udziału w akcjach gaśniczych strażacy biorą czynny udział w życiu społeczności lokalnej i w wydarzeniach o charakterze gminnym.

Historia OSP w Sorbinie

Ochotnicza Straż Pożarna w Sorbinie powstała w 1928 roku. Staraniem miejscowej ludności w 1931 r. została zakupiona sikawka ręczna, węże oraz bosaki. Sikawka była wożona wozem konnym przez miejscowych gospodarzy.
W okresie II wojny światowej OSP zawiesiła swoją działalność. W 1946 r. jednostka OSP otrzymała barak drewniany i wznowiła swoją działalność. Podobnie jak przed wojną wyposażenie w sprzęt było jednak prymitywne i składało się z sikawki ręcznej, beczkowozu konnego, kilku odcinków węży, bosaków, łopat i wiader.
W 1969 r. Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Kielcach zaakceptowała budowę remizy strażackiej w Sorbinie i przekazała odpowiedni plan budowy. Budowa prowadzona była przy dużym zaangażowaniu miejscowego społeczeństwa. Zakończono ją w 1975 r. W 1978 r. jednostka otrzymała samochód marki ŻUK wraz z wyposażeniem, tj. motopompę, węże ssawne, węże tłoczne, hełmy bojowe, pasy, buty i ubrania ochronne.
Od 1989 r. prowadzono modernizację i rozbudowę strażnicy. Modernizacja ta polegała na:
- wykonaniu podłóg i ogrodzenia,
- wymianie dachu ze stropodachu na dach dwuspadowy kryty blachą,
- wybudowaniu dodatkowej sali,
- ułożeniu płytek i sufitów podwieszanych,
- rozbudowanie kuchni i zaplecza sanitarnego z szatnią,
- wymianie okien i ociepleniu budynku,
- wykonaniu instalacji centralnego ogrzewania.
W roku 2001 jednostka dostała drugi samochód marki STAR z Komendy Powiatowej PSP w Skarżysku- Kamiennej, który został wyremontowany własnymi siłami. Jednostka OSP została doposażona w dalszy sprzęt tj.: pompa szlamowa, mundury bojowe, węże tłoczne, hełmy bojowe, pasy bojowe, buty ochronne i inne.
W dniu 15 II 2002 r. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku zawarła porozumienie z Zarządem Gminy w Bliżynie, reprezentowaną przez Wójta Piotra Przygodę oraz z OSP w Sorbinie reprezentowaną przez Józefa Dąbrowskiego dotyczące włączenia do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego. W marcu Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP w Kielcach wystąpił do Komendanta Głównego PSP o włączeniu OSP w Sorbinie do KSRG. W grudniu 2003 r. wnioskował o to również poseł PiS Przemysław Gosiewski.
Dnia 6 stycznia 2004 r. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Sorbinie została włączona do KSRG.
15 maja 2004 r. odbyły uroczyste obchody 75-lecia Powstania OSP w Sorbinie podczas których jednostka otrzymała sztandar oraz decyzję o włączeniu do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego. Uroczystości te rozpoczęła msza święta z udziałem księży kapelanów diecezji kieleckiej i radomskiej oraz ks. kapelana strażaków powiatu skarżyskiego J. Karbownika. W obchodach wzięły udział wszystkie jednostki OSP z powiatu skarżyskiego oraz dowództwo PSP ze Skarżyska- Kam.