Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sorbinie

Parafia NSPJ obejmuje swoim zasięgiem wsie: Sorbin, Zbrojów i Nowki. Obecnie proboszczem jest ks. Eugeniusz Siedlecki.
Przy parafii działają: Kółka Różańcowe, Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Rada Parafialna, ministranci i schola. Doraźnie w Wielki Tydzień organizuje się straż honorową przy Grobie Pańskim. Angażują się w niej głównie strażacy i harcerze.

Do uroczystości w życiu kościoła parafialnego odbywających się w ciągu roku należą m.in.: Wielki Tydzień i Wielkanoc, przyjęcie pierwszej Komunii Św. przez dzieci klas drugich, procesja w dzień Bożego Ciała, dożynki parafialne, nabożeństwa majowe, nabożeństwa różańcowe w październiku, Boże Narodzenie i inne. Ważne wżyciu parafii są uroczystości odpustowe, przypadające w drugiej połowie czerwca. Połączone są one z uroczystą Sumą, wystawieniem Najświętszego Sakramentu oraz błogosławieństwem. W uroczystościach tych biorą udział także księża z całego dekanatu.

Historia parafii Sorbin
Parafia w Sorbinie powstała po wydzieleniu jej z parafii Odrowąż (do której należały Nowki i część Sorbina) oraz parafii Bliżyn (do której należał Zbrojów i druga część Sorbina). Dzięki staraniom ks. Włodzimierza Czerwińskiego, ówczesnego wikariusza w parafii odrowązkiej, było możliwe powstanie nowej parafii w Sorbinie, w której skład wchodziły wymienione powyżej miejscowości.
Jednym z powodów, dużego zaangażowania się lokalnych społeczności w budowę kościoła były znaczne odległości do dotychczasowych kościołów parafialnych w Odrowążu (około 7 km) i w Bliżynie (około 5 km). Nie było w tamtym czasie komunikacji autobusowej na tych terenach. Pokonywanie drogi do kościoła i z powrotem było czasochłonne, a zimą dość uciążliwe, zwłaszcza dla ludzi starszych. Idea utworzenia na terenie Sorbina kościoła parafialnego spotkała się zatem z przychylnością mieszkańców okolicznych wsi, którzy podjęli wspólny trud wybudowania świątyni.
Prace budowlane kościoła rozpoczęto w październiku 1983 r. i po miesiącu budynek w stanie surowym w dniu 19 XI 1983 r. poświęcił ks. biskup sandomiersko- radomski Edward Materski. Kontynuowano w tamtym czasie prace wykończeniowe wewnątrz kościoła, jak również rozpoczęto budowę budynków gospodarczych i kolejno w późniejszym czasie również ogrodzenia terenu.
Latem 1986 r. na uprzednio wytyczonym terenie powstał cmentarz parafialny, na którym znajduje się miejsce pochówku mieszkańców Sorbina, Zbrojowa i Nowek. Na wiosnę1987 roku rozpoczęto budowę dzwonnicy kościelnej i zakupiono trzy dzwony: ?Jezus?(190 kg), ?Maryja? (350 kg) i ?Józef? (580 kg), które dnia 28 XI 1987r. poświęcił bp ordynariusz diecezji sandomiersko- radomskiej Edward Materski podczas uroczystej mszy świętej.
Od momentu powstania parafii w Sorbinie wchodziła ona w skład parafii w Odrowążu. Taki stan utrzymywał się do 18 VI 1993 r., kiedy to z parafii p.w. św. Jacka i św. Katarzyny w Odrowążu oraz z parafii p.w. św. Ludwika w Bliżynie została wydzielona samodzielna parafia p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sorbinie. Stało się tak na mocy dekretu ks. bp Edwarda Materskiego z dnia 12 V 1993r.
W lipcu 2004 r. miały miejsce uroczyste obchody 20-lecia powstania parafii w Sorbinie, które uświetnił swoją obecnością ks. biskup diecezji radomskiej Zygmunt Zimowski.

W parafii Sorbin pracowali księża:
1983- 1992- ks. mgr Włodzimierz Czerwiński
1992- 1995- ks. mgr Wiesław Szymkiewicz
1995- 1998- ks. Krzysztof Będkowski
1998- 2001- ks. Edward Mosioł
2001- 2005- ks. mgr Jacenty Socha
od X 2005- ks. Eugeniusz Siedlecki.