"Sorbin tańczy, śpiewa i gotuje, a przy tym się integruje"

Bank Spółdzielczy w Suchedniowie
Bank Spółdzielczy
w Suchedniowie

Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Sorbin"

Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Sorbin" powstał w 2000 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Edwarda Mosioła. Początkowo występował jako zespół śpiewaczy, w miarę dołączania do niego mężczyzn przekształcił się w Zespół Ludowy Pieśni i Tańca. Działa pod kierunkiem Adama Młodawskiego- dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Bliżynie oraz Dariusza Figarskiego.
Kierownikiem zespołu jest Halina Fidor. Zespół liczy 26 osób, a jego siedzibą jest Szkoła Podstawowa w Sorbinie, gdzie odbywają się próby. Zespół w swoim repertuarze ma pieśni ludowe związane z regionem świętokrzyskim, kolędy i pastorałki, pieśni religijne oraz patriotyczne. Do zadań zespołu należy kultywowanie tradycji narodowych, obrzędów ludowych oraz lokalnych obyczajów.
Członkowie zespołu aktywnie włączają się w przygotowania i realizację wielu imprez i uroczystości na terenie parafii Sorbin. Swoim zaangażowaniem zachęcają do współpracy miejscową ludność: starszych, młodzież i dzieci. Uświetniają uroczystości kościelne takie jak: Boże Ciało, okres Świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. Tradycją zespołu stało się już organizowanie Dożynek Parafialnych i przedstawienia obrzędu dożynek z wieńcami w połączeniu z barwnym korowodem. W ciągu 5 lat istnienia zespół uświetnił wiele imprez i uroczystości na terenie województwa świętokrzyskiego i poza nim.
Zespół ciągle się rozwija. Jego członkowie biorą udział w szkoleniach i kursach folklorystycznych organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach oraz Świętokrzyski Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Zespół Ludowy Pieśni i Tańca, oprócz występów bierze także aktywny udział w przygotowaniach i realizacji lokalnych przedsięwzięć, którymi dotychczas było:
- współorganizowanie powstania Towarzystwa Przyjaciół Ziemi nad Kuźniczką oraz Festynu Dożynkowego (2001 r.),
- pełnienie roli gospodarzy "Cecyliady 2002",
- włączenie się do przygotowań na obchody 40-lecia istnienia Szkoły Podstawowej w Sorbinie oraz Zjazdu Absolwentów (2003 r.),
- coroczne organizowanie dożynek parafialnych:
Dożynki Parafialne Sorbin 2008)
Dożynki Parafialne Sorbin 2009
Dożynki Parafialne Sorbin 2010